EMANET PARA

Emanet para kapalı ceza infaz kurumunda bulunan hükümlü ve tutuklular yanlarında nakit para bulunduramazlar. Emanet para birimi tutuklu ve hükümlülerin mali tüm işlerini yerine getiren birimdir. Emanet para birimi tutuklu ve hükümlülerin emanete kayıtlı paralarının alınması ve harcama kontrollerinin yapılması ile ilgilenmektedir.

Kurumda tutuklu yada hükümlü olarak bulunan yakınlarının hesabına para yatırmak isteyen mahkum yakınları bu birime başvurarak paralarını yatırabilirler. Ayrıca hükümlü ve tutuklu yakınları havale yoluyla da para yatırabilirler. Havalelerini Buca postahanesi Postanesi adresine normal havale olarak gönderebilirler. Gönderilen havaleler her hafta Sali ve Perşembe günü Buca postahanesinden birim personeli tarafından alınarak hükümlü hesaplarına yatırılır.

Tutuklu ve hükümlülerin sisteme kayıtlı para üst limitleri yoktur. Fakat haftalık harcama limitleri 300TL'dir. İhtiyaçları olan malzemeleri kantin fişlerine yazan tutuklu ve hükümlülerin ihtiyaçları kantin birimince karşılanarak yapmış oldukları harcamalar kantin yazılımı vasıtasıyla doğrudan hesaplarından düşülür.